Bocsánatot kért a brit kormányfő a futballtörténelem egyik legszörnyűbb tragédiájáért
A független testület jelentésében azt írta, a hatóság az események után arra törekedett, hogy elterelje a figyelmet az általa elkövetett hibákról, s a liverpooli szimpatizánsokat tegye felelőssé a történtekért.
A bizottságot – amelyet Liverpool püspöke vezet – 2010-ben, az előző kormány alakította meg azzal a céllal, hogy az esethez kapcsolódó, korábban még nem látott dokumentumokat áttanulmányozza.
"Ez volt az elmúlt évszázad egyik legnagyobb tragédiája" – mondta parlamenti beszédében David Cameron. "Nagy hiba, hogy az áldozatok családjainak ennyi ideig kellett várniuk és ennyit kellett küzdeniük azért, hogy megismerjék a teljes igazságot. De ennél sokkal nagyobb baj, hogy a rendőrség megpróbálta a szurkolókra hárítani a felelősséget."
A miniszterelnök hozzátette: "a kormány és az ország nevében mélységes sajnálatomat szeretném kifejezni az igazságtalanságért, amelyre ilyen hosszú ideig nem derült fény."
1989. április 15-én a sheffieldi stadionban csapott össze egymással az FC Liverpool és a Nottingham Forest az FA Kupa elődöntőjében, a találkozó azonban mindössze hat percig tartott. Ekkor a túlzsúfolt Leppings Lane-tribünön a szurkolók már az életükért küzdöttek.
Mintegy 3000 ember szorongott a szűk helyen, s a tömeg többeket a pályát a lelátótól elválasztó fémrácshoz nyomott, nem sokkal később már halottak, sérültek és pániktól megzavarodott emberek tömege lepte el a játékteret. 94-en a helyszínen vesztették életüket – köztük a mai liverpooli csapatkapitány, Steven Gerrard akkor tízéves unokatestvére -, ketten pedig később haltak bele a sérüléseikbe. Összesen további 766-an szenvedtek sérülést, sokan közülük máig nem tudták feldolgozni az átélt szörnyűségeket.
A halálos áldozatok mindegyike a Liverpool drukkere volt.